Poistenie dennej dávky pri práceneschopnosti (PN)

Momentálna téma, ktorá sa najčastejšie v tomto období skloňuje, je práceneschopnosť alebo PN. Poďme sa teda pozrieť na to, ako poistenie dennej dávky pri PN funguje či už z dôvodu choroby alebo úrazu.

 

Určite viete, že pri pracovnej neschopnosti prichádzate o nemalé peniaze a čím vyšší príjem máte, tým vyššiu stratu počas pracovnej neschopnosti utrpíte. Výška nemocenských dávok vyplácaných z nemocenského poistenia je limitovaná. Za prvé 3 dni pracovnej neschopnosti dostanete len 25% denného vymeriavacieho základu a od 4. dňa pracovnej neschopnosti len 55% všeobecného vymeriavacieho základu.

Denný vymeriavací základ sa určuje ročne. Pre rok 2021 je výška maximálneho denného vymeriavacieho základu 71,8028€/deň. (55% z 71,8028€= max 39,49154€)

Ako mať správne nastavenú PN?

Na pokrytie  výdavkov veľakrát nestačí nemocenská dávka, a preto je veľmi dôležité mať poistenú PN.

Maximálna výška komerčného poistenia PN je limitovaná podľa príjmu klienta, u SZČO podľa vymeriavacieho základu pre určenie odvodov na nemocenské poistenie.

Ak klient udá v poistnej zmluve vyšší príjem ako je v skutočnosti a na základe toho si určí vyššie poistenie, tak v prípade poistnej udalosti má poisťovňa právo znížiť poistné plnenie na úroveň skutočnej výšky príjmu klienta.

Pri menších poistných sumách poisťovne niekedy príjem neskúmajú.

 

Čo je to karenčná doba?

Určuje nám dĺžku PN, do ktorej sa dávka neplatí. V poisťovniach sú rôzne možnosti, napríklad 7,14,21,28,60….dní) To znamená, že nám určuje minimálnu dĺžku práceneschopnosti v dňoch, ktorá je nevyhnutná k tomu, aby poisťovňa vyplatila poistné plnenie.

Pri poistení dennej dávky pri práceneschopnosti sa uplatňuje čakacia doba na platnosť poistenia (väčšinou 2-6mesiacov).

 

Napríklad, pripoistím si dennú dávku pri práceneschopnosti od 21.dňa s poistnou sumou 10€/deň.

  • Moja PN-ka je od 1.dňa v mesiaci a končí 25.deň v tom istom mesiaci. Poistné plnenie mi bude vyplatené vo výške 10 x 25 = 250€
  • Moja PN-ka je od 1.dňa v mesiaci a končí 18.deň v tom istom mesiaci. Poistné plnenie za PN nedostanem, pretože PN netrvala 21 a viac dní.

Pri poistení dennej dávky pri PN je veľmi dôležité vedieť, či sa vypláca spätne, to znamená od 1.dňa začatia PN.

 

Ako je to pri Covide19 a karanténe?

  • Ak nastane PN kvôli Covid19, to znamená, ak máte pozitívny test, potvrdenie od lekára, máte nárok na plnenie poistného plnenia.
  • Ak nastane PN kvôli karanténe, ale nemáte pozitívny test, nárok na poistné plnenie nenastane.

 

Niektoré poisťovne vyžadujú PCR test, niektorým stačí aj antigénový. Ak by pandemická PN vznikla skôr, ako je výsledok testu(pozitívny), PN Vám bude plnená už od začiatku pandemickej PN.

 

V prípade uzatvorenia poistenia alebo kontroly už existujúcich zmlúv ma neváhajte kontaktovať.

 

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*